פיגמנטציה: איך היא נוצרת ואיך אפשר לטפל בה?

יש לכם כתמים עקשניים על העור שמסרבים להיעלם? כנראה שמדובר בפיגמנטציה. מדובר בתופעה שנגרמת במקרים רבים כתוצאה מחשיפה בלתי מבוקרת לשמש, ושהיא בעיקר אסתטית ועל כן היא עלולה לגרום לחוסר נוחות ואף לבושה, במיוחד כאשר הכתמים מופיעים על עור הפנים. עם זאת, חשוב לציין כי ישנן אפשרויות רבות ויעילות לטיפול בפיגמנטציה ולהימנעות ממנה, ולכן אין שום סיבה לדאגה. במאמר זה נסביר מהי פיגמנטציה ונפרט את כל דרכי הטיפול שעשויים לסייע בהיעלמותה.

מהי פיגמנטציה?

פיגמנטציה היא תופעה של הופעת כתמים כהים או בהירים על גבי העור שיוצרים מראה של גון עור לא אחיד. כתמים אלה נוצרים כתוצאה מריכוז גבוה מדי של חומר הנקרא מלנין, שמופרש מתוך תאים הנמצאים בשכבה הפנימית של העור שנקראים תאי מלנוציטיים. תופעת הפיגמנטציה הינה שכיחה יחסית, במיוחד במדינה בעלת אקלים שמשי כשלנו, ולכן קיימת מודעות רבה מודעות לתופעה בארץ. רבים משתדלים להישמר מהשמש ולבחור בקרם להבהרת פיגמנטציה כדי להימנע מהתופעה וכדי לטפל בה.

איך נוצרת הפיגמנטציה?

לפיגמנטציה יש מספר גורמים עיקריים, כאשר חשיפה לשמש היא אחת הבולטים שבהם. בכל חשיפה ממושכת שלנו לשמש, תאי המלנוציטיים שולחים את המלנין אל השכבה העליונה של העור והוא יוצר שכבה כהה שמטרתה לסייע לעור להתגונן מפני השמש. כאשר הפיגמנטים מתפזרים באופן לא אחיד, כתמי הפיגמנטציה נוצרים באופן מידי.

עם זאת, השמש אינה הגורם הבלעדי להופעת פיגמנטציה, וגם לגיל שלנו יש השפעה על כך. ככל שאנחנו מתבגרים העור הופך לדק יותר, וככל שהוא מאבד מהמיצוק שלו מתגלים כתמים אליהם לא שמנו לב משום שהם היו בשכבות העמוקות יותר של העור. כמו כן, פיגמנטציה יכולה להופיע עקב פציעות עור (כמו כוויות) ואף כתוצאה של חוסר איזון הורמונלי, כפי שקורה בזמן היריון.

 

 

כיצד מטפלים בפיגמנטציה?

ישנן דרכים רבות לטפל בפיגמנטציה, כאשר בראש ובראשונה רופאי עור וקוסמטיקאים ממליצים לשמור על טיפול מניעתי. הטיפול המניעתי הטוב ביותר הוא שילובו של מקדם הגנה בשגרת הטיפוח שלנו, טיפול שהוא לא רק יעיל במניעת פיגמנטציה אלא גם זמין ופשוט לשימוש. מומלץ להשתמש במקדם הגנה בצורה נכונה גם בחודשי החורף וגם בחודשי הקיץ, משום שבישראל עשויה להיות שמש חזקה גם בחורף. כמו כן, קיימים פתרונות דרמטולוגיים לפיגמנטציה, כמו פילינג כימי עמוק, טיפולי לייזר, טיפולי אינפרא אדום ועוד.

נוסף לכך, ישנם קרמים להבהרת פיגמנטציה לשימוש מדי יום, המביאים להבהרת כתמי הפיגמנטציה ולאיחוד גון העור. קרמי ההבהרה מכילים בדרך כלל רכיבים כמו ויטמינים וחומצות המביאים לקילוף העור והסרת תאי עור מתים. הקרמים מסייעים בהפחתת הכתמים משום שיש בהם חומרים מעכבי מלנין, הפוגעים בתהליך ייצור המלנין, וחומרים נוגדי חמצון המסייעים בהגנת העור שלנו מפני נזקי השמש. קיימים קרמים רבים לטיפול בפיגמנטציה ומומלץ לבחור אך ורק קרמים המכילים רכיבים איכותיים לקבלת תוצאות מיטיבות.

סיכום

לסיכום, פיגמנטציה היא תופעה שהיא בעיקרה אסתטית, אך לא מדובר בגזירת גורל וניתן לטפל בה בדרכים רבות ויעילות. אחת הדרכים האפקטיביות לטיפול בפיגמנטציה היא שימוש בקרם להבהרת הכתמים, וכמובן שימוש במקדם הגנה מפני השמש שנמצא יעיל כטיפול מניעתי.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו!

התצוגה של שאנל

נגישות