בין OCD לדימוי גוף: מה הקשר בין השניים?

מכירים את התחושה המציקה הזו שפשוט לא נעלמת? התחושה שגורמת לכם לבדוק את הדלת חמש פעמים לפני שאתם יוצאים מהבית או לשטוף את הידיים שוב ושוב עד שהן שורפות? זוהי הפרעה אובססיבית קומפולסיבית או OCD, והיא משפיעה על מיליוני ילדים ומתבגרים ברחבי העולם. אבל האם ידעתם שלהפרעה יכולה להיות השפעה גם על האופן שבו צעירים רואים את גופם? נכון, דימוי גוף שלילי הוא ביטוי נפוץ שלה, אך לעיתים קרובות מתעלמים ממנו. במאמר זה תקראו על הקשר בין OCD ודימוי גוף שלילי, כמו הסיבות, הסימפטומים ואפשרויות הטיפול הזמינות. אז בואו נתחיל!

הקשר בין OCD לדימוי גוף

OCD ודימוי גוף שלילי חולקים כמה דברים משותפים. שני המצבים גורמים למחשבות והתנהגויות חוזרות ונשנות שעלולות לגרום למצוקה ופגיעה משמעותית. אנשים עם OCD עוסקים בהתנהגויות כפייתיות, כגון שטיפה מוגזמת, בדיקה או התארגנות, כדי להקל על החרדה שלהם. באופן דומה, אנשים עם דימוי גוף שלילי עוסקים בהתנהגויות כפייתיות, כגון הימנעות ממראות, שקילה מתמדת, או לבישת בגדים רחבים, כדי להתמודד עם מחשבותיהם השליליות.

יתר על כן, הן OCD והן דימוי גוף שלילי יכולים להוביל לבידוד חברתי, הערכה עצמית נמוכה ואיכות חיים ירודה. OCD בילדים ובני נוער עשוי לגרום להם להימנע ממצבים חברתיים, מבית הספר או מהמחויבויות שלהם כדי למנוע מהאובססיות או מהכפייתיות. באופן דומה, אנשים עם דימוי גוף שלילי עשויים להימנע ממצבים חברתיים או מעיסוק בפעילויות החושפות את גופם, וכך הם מובילים את עצמם לבידוד חברתי ולירידה באיכות החיים.

הגורמים לדימוי גוף שלילי ב-OCD

הגורמים הרבים לדימוי גוף שלילי ב-OCD הם מורכבים. כמו צורות אחרות של OCD, דימוי גוף שלילי נגרם ככל הנראה משילוב של גורמים גנטיים, ביולוגיים, סביבתיים ופסיכולוגיים. כמה סיבות אפשריות של דימוי גוף שלילי ב-OCD הן:

 

 

 • עיוותים קוגניטיביים: אנשים עם OCD עוסקים לעיתים קרובות בעיוותים קוגניטיביים, כגון חשיבה בשחור לבן, פרפקציוניזם וחשיבה קטסטרופלית. עיוותים אלה יכולים להוביל למחשבות שליליות על גופם, כגון "אני מכוער", "אני שמן" או "אני לא מספיק טוב". מחשבות אלה יכולות להפוך לאובססיות המפעילות התנהגויות כפייתיות שמטרתן להפחית את החרדה.
 • טראומה והתעללות: חוויות טראומטיות, כגון התעללות בילדות, יכולות לתרום להתפתחות של OCD ודימוי גוף שלילי. טראומה יכולה להוביל לאמונות עצמיות שליליות, בושה ואשמה, שיכולות להתבטא במחשבות אובססיביות על הגוף ובהתנהגויות כפייתיות שמטרתן להימנע מטריגרים.
 • השפעות תקשורתיות ותרבותיות: השפעות תקשורתיות ותרבותיות יכולות לגרום להתפתחות דימוי גוף שלילי ב-OCD. צעירים חשופים לדימויים של גופים אידיאליים שלעיתים קרובות אינם מציאותיים ואינם ניתנים להשגה. דימויים אלה יכולים להוביל להשוואות, ביקורת עצמית וחוסר שביעות רצון מהגוף שלהם.

תסמינים של דימוי גוף שלילי ב-OCD

הסימפטומים של דימוי גוף שלילי ב- OCD יכולים להשתנות במידה רבה, בהתאם לחומרה ולסוג הסימפטומים של OCD. הינה כמה תסמינים נפוצים של דימוי גוף שלילי ב-OCD:

 • מחשבות אובססיביות על הגוף, כגון "אני מכוער", "אני שמן" או "אני לא מספיק טוב".
 • התנהגויות כפייתיות שמטרתן להפחית חרדה, כגון הימנעות ממראות, לבישת בגדים רחבים או בדיקה מתמדת של המראה החיצוני.
 • בידוד חברתי והימנעות מפעילויות החושפות את הגוף, כגון שחייה או הליכה לחוף הים.
 • הערכה עצמית נמוכה, בושה ואשמה על הגוף.
 • תסמינים של דיכאון בעוצמות שונות וחרדה, כגון עצב, חוסר תקווה ודאגה, אשר יכולים להחמיר את הסימפטומים של ה-OCD ודימוי גוף שלילי.

אפשרויות טיפול בדימוי גוף שלילי ב-OCD

הטיפול בדימוי גוף שלילי ב-OCD הוא מורכב ודורש גישה מקיפה המתייחסת לגורמים ולתסמינים הבסיסיים של המצב. כמה אפשרויות טיפול בדימוי גוף שלילי ב-OCD הן:

 • טיפול קוגניטיבי התנהגותי: הוא סוג של טיפול בשיחות המתמקד בשינוי מחשבות והתנהגויות שליליות. CBT יכול לעזור לאנשים עם OCD ודימוי גוף שלילי לזהות ולאתגר את העיוותים הקוגניטיביים שלהם, לפתח אסטרטגיות התמודדות ולהתמודד בהדרגה עם הפחדים שלהם בסביבה מבוקרת ותומכת.
 • תרופות: תרופות, כגון תרופות נוגדות דיכאון ותרופות נגד חרדה, עשויות לעזור בטיפול בסימפטומים של OCD ודימוי גוף שלילי. תרופות אלה יכולות לעזור להפחית חרדה, דיכאון ותסמינים אחרים שעלולים להחמיר דימוי גוף שלילי.
 • מניעת חשיפה ותגובה: הוא סוג של CBT הכולל חשיפה של אנשים למצבים או לגירויים שהם חוששים מהם ומונע מהם לעסוק בהתנהגויות כפייתיות. ERP יכול להיות יעיל במיוחד בטיפול בדימוי גוף שלילי ב-OCDבאמצעות חשיפה הדרגתית של אנשים לחלקי הגוף שהם חוששים מהם ולעזור להם לפתח אמונות מציאותיות וחיוביות יותר לגבי גופם.
 • טיפול משפחתי: טיפול משפחתי יכול להועיל בטיפול בגורמים החברתיים והסביבתיים שעשויים לתרום לדימוי גוף שלילי ב-OCD. טיפול משפחתי יכול לעזור לשפר את התקשורת, להפחית קונפליקטים ולהגביר את התמיכה בילדים ונוער עם OCD ודימוי גוף שלילי. תוכלו דרכו לסייע למתבגרת עם עיצוב חדר השינה שיגרום לה להרגיש טוב יותר או לילד עם משחקי חברה שיכולים לחשוף אותו לאתגרים בצורה בטוחהץ

לסיכום

דימוי גוף שלילי הוא ביטוי נפוץ של OCD, ולעיתים קרובות מתעלמים ממנו אצל ילדים ומתבגרים. הוא עלול לגרום למצוקה משמעותית, לפגיעה ולירידה באיכות החיים. הבנת הקשר בין OCD ודימוי גוף שלילי יכולה לסייע לאנשי מקצוע ולהורים לפתח תוכניות טיפול יעילות המתייחסות לגורמים ולתסמינים הבסיסיים של מצבים אלה. בעזרת טיפול נכון, אנשים עם OCD ודימוי גוף שלילי יכולים ללמוד להתמודד עם הסימפטומים שלהם, לשפר את ההערכה העצמית שלהם ולנהל חיים מספקים ומשמעותיים.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו!

התצוגה של שאנל

נגישות