הוצאת דרכון פורטוגלי לצאצאי מגורשי ספרד – האם זה עדיין אפשרי?

לפי כשמונה שנים ממשלת פורטוגל חוקקה חוק המאפשר לצאצאים של מגורשי ספרד להוציא דרכון פורטוגלי בקלות יחסית. אך מאז עברו הרבה מים בנהר, הפורטוגלים הפכו את הוצאת הדרכון לכמעט בלתי אפשרית, וצאצאים רבים כבר לא זכאים לדרכון. מנגד, אם אתם כבר מחזקים בדרכון פורטוגלי תוכלו להגיש בקשה לדרכון עבור בן/בת הזוג, או עבור ילדכם. אז במה מתבטאות החמרות החוק הפורטוגלי? ואיך תוכלו להוציא דרכון עבור ילדכם או בני זוגכם? הפרטים במאמר הבא.

החמרות בחוק הפורטוגלי המאפשר הוצאת דרכון לצאצאים של מגורשי ספרד

אם בעבר צאצאי גירוש ספרד היו יכולים להוציא דרכון פורטוגלי בקלות יתרה, דרכון המעניק פריבילגיות רבות, כמו זכאות למגורים ועבודה במדינות האיחוד האירופי, מלגות לימודים, ביקור בארה"ב ללא ויזה ועוד, היום מדינת פורטוגל החליטה להקשות את תנאי הוצאת הדרכון ולהפוך אותם כמעט לבלתי אפשריים. מדוע? כי בקהילה היהודית בפורטו גילו שאחד הרבנים אישר דרכון למיליארדר רומן אברמוב, למרות שאין לו שום זיכה לגירוש ספרד. מאותו מקרה, הפורטוגלים החליטו לא לאפשר הוצאת דרכון פורטוגלי גם לאלו האמת זכאים לו. להלן קריטריונים לזכאות לדרכון פורטוגלי:

  • אם הגשתם בקשה לדרכון פורטוגלי עד התאריך 15.04.22 ואתם נחשבים לצאצאים למגורשי ספרד, כנראה שתצליחו להתקדם עם הבקשה כרגיל ולהוציא דרכון פורטוגלי כמתוכנן.
  • בקשה שהוגשה החל מהתאריך 15.05.22 תאושר רק אם תהיה מבוססת על זיקה קרובה יותר לצאצאים של גרוש ספרד. או במילים אחרות, תצטרכו להראות מסמכים המקשרים אתכם למגורשי ספרד דורות על גבי דורות, מסמכים שמאוד קשה להשיג מן הסתם. בנוסף תצטרכו להוכיח כי אתם דוברים את שפת הלדינו, לצלם קברים וצוואות, רישומים של בתי כנסת ועוד.
  • בקשה שהוגשה החל מספטמבר 2022 תתבקש לעמוד בקריטריונים מורכבים אף יותר – כדי לקבל את הדרכון תצטרכו לגור בפורטוגל למספר שנים, או להיות בעלים של נכס מקרקעין שקיבלם על ידי ירושה או צוואה. מדובר בתנאים קשים במיוחד, שמעטים מאוד יוכלו לעמוד בהם.

 

 

בעלי דרכון פורטוגלי? הוצאת דרכון לבן/בת הזוג ולילדים עדיין אפשרית!

אז נכון שממשלת פורטוגל די סגרה את שעריה עבור צאצאי מגורשי ספרד שמעוניינים להוציא דרכון פורטוגלי. אך אם כבר הוצאתם את הדרכון, חשוב שתדעו שעדיין תוכלו להגיש בקשה לדרכון לבני או בנות הזוג ולילדים שלכם, בקשה זו ככל הנראה תאושר.

  • הוצאת דרכון פורטוגלי לילדים – אם ילדכם נולד אחרי שהוצאתם את הדרכון הפורטוגלי, הרי שהוא זכאי לאזרחות פורטוגלית באופן אוטומטי – מדובר בפריבילגיה שהרבה מדינות לא מאפשרות. בנוסף, גם אם ילדכם נולד לפני שהוצאתם את הדרכון, והוא קטין מתחת לגיל 18 גם הוא זכאי לדרכון פורטוגלי, אך הוא לא יקבל אותו באופן אוטומטי ועדיין תצטרכו להגיש בקשה מסודרת עבורו מההתחלה. מומלץ להגיש את הבקשה דרך עורך דין המתמחה בהוצאות דרכון פורטוגלי, כך תייעלו ותקצרו את התהליך בצורה משמעותית.
  • הוצאת דרכון פורטוגלי לבן/בת הזוג – בדומה לילדים, גם בן או הבת הזוג שלכם יוכלו להוציא דרכון פורטוגלי וזאת במידה ואתם נשואים לפחות שש שנים, או למעלה משלוש שנים אך בתנאי שיש לכם ילד משותף. כמו כן, ניתן להוציא אזרחות לבן או בת זוג ידוע בציבור, אך מדובר בתהליך הרבה יותר מורכב, המצריך מבני הזוג לקבל אישור מבית משפט פורטוגלי שמכיר בזוג כידוע בציבור וזה לגמרי מורכב כפי שזה נשמע.

בשורה התחתונה,

הוצאת דרכון פורטוגלי הפכה לדי בלתי אפשרית כפי שהסברנו בפירוט במאמר. בקצרה, כדי להוציא דרכון פורטוגלי תצטרכו או לגור כמה שנים בפורטוגל, או לקבל נכס בירושה או בצוואה בפורטוגל. יחד אם זאת, אם אתם כבר מחזיקים בדרכון פורטוגלי, עדיין תוכלו להוציא אזרחות גם לילדים ולבני או בנות הזוג שלכם, כך שעדיין יש תקווה מסוימת. מומלץ להוציא את הדרכון בעזרתו של עורך דין המתמחה בתחום, שיקצר את התהליך ויאסוף בשבילכם את המסמכים הרלוונטים.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו!

התצוגה של שאנל

נגישות