הסיפור המרגש שעמוד מאחורי עמותת אחינועם לקידום אוכלוסיות מוחלשות בישראל הוא סיפורו של חלל צה"ל רפי אדרעי ז"ל. אחייניו המשיכו את מורשתו

אזרחים וחיילים רבים נפלו על אדמת הארץ במלחמות ישראל ובפעולות איבה, ומאחורי כל אחד ואחת מחללי מערכות ישראל עומד סיפור חיים שלם ומעורר השראה, ממש כמו סיפורו של חלל צה"ל רפי אדרעי ז"ל, תושב העיר צפת, שנהרג במלחמת יום העצמאות והוא בן 24 בלבד. זהו סיפור מורשתו המפואר והעוצמתי של החייל רפי אדרעי, אחד מתוך אלפי לוחמים אמיצים שבזכותם אנו נמצאים כאן.

על אומץ ומסירות – סיפורו של רפי אדרעי

רפי (רפאל) אדרעי נולד ב1924 וגדל בעיר הולדתו, צפת. בנעוריו, הצטרף רפי לתנועת "הנוער העובד והלומד" ולימים הפך לאחד המדריכים הראשיים בתנועה בצפת. לאחר תקופה בה שירת כנוטר בעמק יזרעאל, החליט לחזור לצפת ולהתמסר לתחום ההדרכה מתוך תחושת שליחות לנתינה ולסיוע. הוא פיקד על גדודי הנוער בעיר ולאחר מכן שירת כמפקד הגדנ"ע בנפת תל חי. משפחתו של רפי אדרעי נחשבת לאחד מעמודי התווך הוותיקים בעיר צפת, כך שדבקו ברפי ערכי הציונות ואהבת המולדת ובעיקר המסירות שלו כלפי עירו הגלילית, מה שבה לידי ביטוי באופן ממשי כשסיכן את חייו למענה בזמן המלחמה.

עם גיוסו לצבא בלטו כישוריו של רפי כמנהיג והוא שירת בתור מ"כ, אולם בזמן המלחמה נטל חלק מרכזי בהכנת הרובע היהודי בצפת למלחמה. הוא התמחה בהכנת סליקים ובהחבאתם, השתתף בפשיטה לסאסא ובעת המצור בצפת שימש סייר לכוחות הפלמ"ח. אחד האירועים המשמעותיים שנקשרו בשמו הוא הנפת דגל ישראל על גג בית מלון בצפת לאחר שהעיר נכבשה, בעוד שנורית לעברו אש אויב כבדה. זמן קצר לאחר מכן, עם תום הלחימה בצפת, הצטרף רפי לחטיבת "יפתח" שלחמה באותה עת בנגב ושירת בה בתור מפקד כיתה. בתאריך ה-28.7.1948 איבד רפי את חייו בעקבות הפגזות מסיביות מצד האויב המצרי. רפי נקבר בבית העלמין הצבאי בראש פינה, ומאז נפילתו פועלים בני משפחתו ודור ההמשך למען הנצחתו ומורשתו.

 

 

ממשיכים את מורשתו של רפי

כאמור, רפי אדרעי נולד למשפחה שורשית ומוכרת מאוד בעיר צפת, שהחליטה להמשיך את מורשתו בעקבות סיפור הגבורה שלו. בתמיכתה של עיריית צפת, הצליחה משפחת אדרעי לגייס מהציבור סכום בלתי ייאמן של 3 מיליון שקלים, למען הקמה של בית יד לבנים בצפת בה מתגוררים בני המשפחה עד היום. בית יד לבנים משמש מקום מפגש עבור המשפחות השכולות להתייחד עם זכר יקיריהם שנפלו במאבק לתקומתה של מדינת ישראל.

רפי אדרעי, אחיינו של רפי אדרעי ז"ל שנקרא על שמו וגדל בצל סיפור גבורתו, החליט להקים יחד עם אחיו איל ומשה אדרעי עמותה שנקראת על שם אביהם – עמותת אחינועם. רפי אדרעי תורם לצד אחיו למען קידום אוכלוסיות ועמותת אחינועם פועלת רבות למען חיזוק השכבות המוחלשות במדינת ישראל. פעילות העמותה מתמקדת בפריפריה אך היא פועלת גם בעיר צפת, ומקדמת שורת תוכניות הכוללות תכנית ליווי לצעירים ונערים מעוטי יכולת במטרה ליצור עבורם שוויון הזדמנויות ולספק עבורם תשתית שתאפשר להם להגשים את חלומותיהם. עמותת אחינועם מטפחת מסורת של סיוע לקהילה, חיזוק וטיפוח הפריפריה וצמצום פערים בחברה הישראלית.

סיכום

לסיכום, רפי אדרעי לחם בעוז ובגבורה ונפל בהיותו בן 24 בלבד. הוא הותיר אחריו מורשת ענפה שממשיכה לגדול עד עצם היום הזה. אישיותו הייחודית וערכיו המוסריים היוו השראה רבה למשפחתו ולסובבים אותו, שהחליטו להמשיך את דרכו באמצעות התכונה המזוהה עמו ביותר – תרומה לקהילה.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו!

התצוגה של שאנל

נגישות