יש לנו מקום למטבעות הקריפטו שלכם – על ארנקים דיגיטליים כבר שמעתם?

הטכנולוגיה המודרנית פישטה לנו את החיים מבחינות רבות, אבל לפעמים, היא עשויה גם לסבך. קחו למשל את המונח "ארנק דיגיטלי" – אם לא מכירים את הנושא מקרוב, הוא נשמע מסתורי למדי. אם אתם מתעניינים במטבעות קריפטו, "ארנק דיגיטלי" הוא בין המושגים שבוודאי חשוב שתכירו.

המטבע הדיגיטלי

בכדי להבין את נושא הארנק הדיגיטלי, צריך להתחיל מהבנת רעיון המטבע הדיגיטלי. מטבעות אלה מכונים גם מטבע מבוזר או Cryptocurrency, אשר שניהם מושגים שנובעים מהיבטים טכניים של מטבעות אלה. במבט על, זהו סוג כסף אשר קיים ומנוהל רק בעולם הדיגיטלי. כלומר, רק בין מערכות מחשבים. אין מטבעות קריפטו פיזיים. יש מגוון סוגים של ארנק דיגיטלי, אשר משלימים את הצד המעשי של השימוש השוטף במטבעות אלה. אבל גם לגביהם, מדובר למעשה על תוכנה ולא על שימוש בארנק פיזי. מטבעות קריפטו כגון ביטקוין ונוספים, דומים לכסף רגיל מבחינת השימושים האפשריים בהם. ניתן לצבור אותם כחסכון או למטרות השקעה וגם לשלם איתם.

אז מהו ארנק דיגיטלי?

ברמה הטכנית, מדובר על נושא מורכב למדי, אשר מבוסס על טכנולוגיות מסוג בלוקצ'יין. אך מבחינת מי שמשתמשים במטבעות אלה, חיוני כמובן להפוך את הדברים לפשוטים. אחרת, זה פשוט לא יהיה סוג מטבע בו ישתמשו באופן נרחב. ואכן, “ארנק דיגיטלי" הוא בין הדברים שמסייעים להקל על משתמשי המטבעות המיוחדים האלה. את כל המורכבות שמאחורי הקלעים הם לא צריכים לדעת לעומק. בדיוק כשם שהשימוש בכרטיסי אשראי פשוט למדי, למרות שמאחוריהם עומדים מנגנונים מסובכים ומורכבים. השימוש בארנקים מסוג זה, דורש שימוש במפתחות (סיסמאות) – ציבורי ופרטי.

 

 

סוגי הארנקים

כיום התחום כולו מפותח למדי וניתן לבחור מבין מגוון רחב של ארנקים כאלה. את הארנקים עצמם, אפשר לתאר לפי סיווגים שונים. ראשית, ניתן להשוות את תוכנות הארנק השונות, שכל אחת מהן היא סביבה מיוחדת בפני עצמה (מבחינת ממשק המשתמש, קלות השימוש וכדומה). שנית, ישנם היבטים כלליים, כגון "ארנק חם" לעומת "ארנק קר". למה הכוונה? תוכנת ארנק אשר מחייבת חיבור לרשת האינטרנט, מכונה ארנק חם וההפך מכך, מכונה ארנק קר. בארנק קר, מתחברים לאינטרנט רק באופן יזום, כאשר הדבר נחוץ לביצוע פעולות מסוימות בארנק. ההבדל משמעותי בעיקר מבחינת אבטחה. אפשרות נוספת, שקרובה יותר לארנק פיזי וגם בטוחה עוד יותר, היא Hardware Wallets. אלה פשוט התקנים פיזיים קומפקטיים, אשר משתמשים כארנק דיגיטלי שניתן לקחת איתכם לכל מקום או לשמור במקום בטוח. די דומה לדיסק און קי כאמצעי אחסון, אשר מתחבר באמצעות חיבור USB סטנדרטי.

בין הפשוט למורכב

כפי שציינו, הארנק האלקטרוני אמור להיות פשוט לשימוש, בעוד שהתשתית שמאחוריו די מורכבת. למרות זאת, בחירת ארנק כזה עשויה להיות מאתגרת למדי. הסיבה לכך, היא בין השאר המורכבות הטכנית שמאחורי הקלעים, שמתבטאת בהבדלים טכניים רבים בין הארנקים השונים. בארנקים הדיגיטליים, אבטחה מהווה היבט מרכזי שבכל מקרה חיוני לקחת בחשבון. אמינות ומקצועיות של יצרן הארנק, יתבטאו מבחינה זו באמינות ובטיחות בשימוש בארנק שלהם. מצד שני, יהיו היבטים טכניים שיהוו אילוצים, אשר יוכלו להקל מעט על הבחירה, מראש. למשל, החלוקה של סוגי הארנקים לפי סוגי המטבעות הדיגיטליים שהם מאחסנים.

לסיכום

מאחר שזהו כיוון טכנולוגי מתפתח, אשר עשוי להיות בולט יותר ויותר בעתיד, כדאי להכיר אותו מקרוב. בוודאי עבור כל מי שתחום הקריפטו מעניין אותם.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו!

התצוגה של שאנל

נגישות